Opinie o Nas
Jak dbać o ekspres do kawy?

Jak dbać o ekspres do kawy?

Zdradzamy kilka cennych wskazówek specjalistów jakie czynności oraz z jaką częstotliwością wykonywać, aby móc codziennie napić się pysznej kawy z naszego ekspresu.

Woda

Wodę zawsze nalewamy do zbiornika po wcześniejszym jego przepłukaniu. W nowych urządzeniach należy sprawdzić i ustawić twardość wody. Za pomocą dołączonego paska oznaczysz podawaną w stopniach dh wartość, którą należy ustawić w parametrach ekspresu. Według tej wartości ekspres będzie nas informował o potrzebie odkamieniania, czyli usuwania nagromadzonego wewnątrz osadu kamienia.

Odkmienianie

Proces odkamieniania polega na sporządzeniu w zbiorniku wody roztworu odkamieniającego (do jego produkcji należy użyć płynów do odkamieniania, albo tabletek z taką właśnie funkcją). Jakie są odpowiednie dawki? Zawsze warto przeczytać instrukcję, która podpowie i wskaże jakie proporcje dodać. Następnie należy uruchomić program, który wykona czynność odkamieniania. Jak często odkamieniać ekspres do kawy? Wszystko zależy przede wszystkim od ustawionej twardości wody, jak również od ilości przelanej wody. Ekspresy „liczą” pobraną wodę i na tej podstawie uruchamiają komunikat o odkamienianiu. Odkamienianie możemy również wykonać zanim ekspres nas o tym powiadomi, jednym z symptomów zakamienionego ekspresu jest plucie mlekiem lub słabe jego spienianie.

WAŻNE!! przed przystąpieniem do tej czynności należy wyjąć filtr ze zbiornika wody!

Filtr wody

Filtry założone w zbiorniku wody w pewnym stopniu zapobiegają odkładaniu kamienia oraz usuwają metale ciężkie i szkodliwe drobnoustroje. Trzeba pamiętać, że należy go wymienić po przelaniu 90 litrów wody lub po trzech miesiącach. Filtr wkręca się bezpośrednio do zbiornika na wodę. Filtr wypełniony jest czystym organicznym materiałem, bez dodatków chemicznych. Dzięki stosowaniu wkładów filtra wody chronimy urządzenie oraz przedłużamy jego trwałość. W większości ekspresy mają możliwość zaprogramowania pracy z filtrem, dzięki temu ekspres będzie rzadziej komunikował o odkamienianiu, a także poinformuje o kolejnej wymianie filtra. Stosowanie filtrów nie tylko przedłuża żywotność ekspresu do kawy, ale także sprawia, iż kawa smakuje wyśmienicie.

Kawa aromatyzowana - NIE

Kawa ziarnista jaką sypiemy do zasobnika młynka jest naszą dowolnością, pamiętajmy jednak, że te smakowe - aromatyzowane (wanilia, czekolada itp.) przeważnie mają dodatek cukrów, które powodują zaklejanie żaren młynka i całego systemu parzenia kawy.

Grubość zmielenia

Młynek w nowych urządzeniach jest ustawiony na optymalną grubość mielenia, którą musimy dostosować do kawy którą zasypaliśmy (każda kawa miele się inaczej!!) nie ma złotej reguły, jednak fus kawowy powinien po zaparzeniu „wypaść” w formie zbitego krążka tzw. cookies coffee.

Zbyt drobno zmielona kawa powoduje, że napój wypływa „po kropelce”, a w pojemniku na fusy znajduje się błotko. Zmieniamy stopień mielenia na grubszy, ale zawsze w czasie pracy młynka.

Za grubo mielona kawa jest niesmaczna tzw. lura, fusy rozsypują się i mają wyczuwalne cząsteczki kawy.

Czyszczenie bloku zaparzacza

Blok zaparzania (zaparzacz) należy myć co najmniej raz w tygodniu - zaparzacz to element, który bezpośrednio pracuje ze zmieloną kawą i wodą, która rozsypuje się po wnętrzu ekspresu. Rozsypana kawa psuje się i zmienia smak naszego ulubionego napoju. Dlatego zalecamy wyjmowanie i mycie go pod bieżącą wodą (jak to zrobić? patrz do instrukcji swojego urządzenia).

WAŻNE!! Bloku zaparzania Nie myjemy w zmywarce!!

Jeżeli w ekspresie zebrała się kawa powinniśmy ją zebrać wilgotną szmatką. Wyjmowany blok zaparzacza występuje w większości dostępnych marek ekspresów do kawy: NIVONA, MELITTA, SAECO, DELONGHI, SIMENS, BOSCH.

Automatyczne czyszczenie tabletką

Wykonujemy bakterio i grzybobójczą tabletką. Jest to dodatkowy program do wykonania raz na 2- 3 tygodnie (ekspres wyświetli potrzebę wykonania tej czynności). Specjalną tabletkę, której zadaniem jest rozpuszczenie pozostałości po kawie w ekspresie wrzucamy w zasyp kawy zmielonej po wcześniejszym uruchomieniu programu (patrz instrukcja). Ekspresy marki JURA posiadają tylko automatyczny program. Pozwala on na oczyszczenie wewnętrznych elementów ekspresu oraz jego konserwację z pozostałości kawy, a także olejków - osadów kawowych. Daje to szansę na utrzymanie jakości napoju kawowego zawsze na najwyższym poziomie.

Tacka ociekowa

Bardzo dobrym nawykiem jest opróżnianie tacy ociekowej i mycie pod bieżącą wodą z użyciem płynu do mycia naczyń. Jeżeli nie będziemy wykonywać tej czynności regularnie (przynajmniej 1 raz w tygodniu) nasz ekspres może po pewnym czasie nie „widzieć” tacy ociekowej. Czujniki odpowiedzialne za obecność tych elementem zabrudzą się osadem kawowym a resztki kawy mogę pozatykać mikro-styki umieszczone wewnątrz ekspresu.

Płukanie spieniacza

Powinniśmy przepłukiwać spieniacz zawsze po zakończonym parzeniu kaw mlecznych - przynajmniej 1 raz dziennie. Dzięki temu mleko nie pozasycha w kanałach i nie zacznie fermentować. Czynność ta pozwoli cieszyć się gęstą pianą mleczną na ulubionym latte czy cappuccino zawsze, kiedy tego chcemy. Jeżeli używamy termosów lub innych pojemników do przechowywania mleka przy ekspresie, również pamiętajmy o ich umyciu płynem do mycia naczyń. Niektóre ekspresy posiadają dodatkowo bardzo pomocny program

Czyszczenie spieniacza

Program czyszczenia spieniacza - wykonanie zalecamy 2 razy w tygodniu. Program trwa ok 3 do 5 min, a użyty do tego płyn dezynfekuje i rozpuszcza nagromadzony tłuszcz i białko. Działa zdecydowanie i bezpiecznie - nie zmieniając przy tym smaku kawy. Płyn sporządzamy według rozcieńczenia podanego na opakowaniu. W przypadku mocnych zabrudzeń można zastosować większe stężenie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl